Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Podłączanie czujnika


Obwody podstawowe czujnika mogą być zbudowane fizycznie z 2, 3 lub 4 przewodów. Przy wykonywaniu połączenia wzajemnego czujników tego typu należy wziąć pod uwagę pewne podstawowe informacje.


Informacje podstawowe: połączenie wzajemne wielu czujników według typu wyjścia

Czujniki indukcyjne mogą być połączone równolegle z innymi przełącznikami mechanicznymi lub elektronicznymi. Należy przestrzegać poniższych zaleceń.

Równoległe połączenie wielu czujników

Czujniki 3-przewodowe

W zasadzie czujniki indukcyjne w technologii trójprzewodowej mogą być połączone równolegle z przełącznikami mechanicznymi lub innymi wyjściami czujników. Wyjątkiem są czujniki z wyjściem przeciwsobnym (push-pull). Czujników tego typu nie można podłączać równolegle ani do czujników, ani do przełączników mechanicznych.Czujniki 2-przewodowe

Jeśli podłączono równolegle wiele czujników 2-przewodowych, to suma wszystkich prądów szczątkowych przepływa przez odbiornik i może uniemożliwić wyłączenie odbiornika. Ogranicza to maksymalną liczbę czujników indukcyjnych połączonych równolegle w technologii 2-przewodowej.

Gdy czujniki 2-przewodowe są połączone równolegle z przełącznikami mechanicznymi, to odbiornik może zostać na chwilę wyłączony. 


Połączenie szeregowe wielu czujników

Czujniki 3-przewodowe

Ze względu na opóźnienie gotowości poszczególnych czujników, czas reakcji wydłuża się, gdy czujniki 3-przewodowe są podłączone szeregowo. Ponadto, napięcie zasilania czujników znajdujących się dalej jest zawsze niższe z powodu spadku napięcia na poziomach wyjściowych czujników, gdy czujniki 3-przewodowe są podłączone szeregowo. Połączenie szeregowe jednego czujnika 3-przewodowego z jednym lub wieloma stykami mechanicznymi nie ma znaczenia krytycznego.


Czujniki 2-przewodowe

Połączenie szeregowe czujników 2-przewodowych ma krytyczne znaczenie. Każdy czujnik wymaga określonego napięcia i prądu zasilania, aby działać bez usterek. Gdy wiele czujników 2-przewodowych jest połączonych szeregowo, nie zawsze jest to gwarantowane, przez co może dochodzić do nieprzewidywalnego zachowania.

Połączenie szeregowe jednego czujnika 2-przewodowego z jednym lub wieloma stykami mechanicznymi nie ma znaczenia krytycznego. Należy jednak uwzględnić opóźnienie gotowości czujnika.

Uwaga: Zasadniczo zaleca się, aby czujniki indukcyjne nie były połączone szeregowo. Preferowane jest łączenie wielu czujników za pośrednictwem modułów logicznych, ponieważ podnosi to przewidywalność zachowania i niezawodność działania.

Informacje dodatkowe


e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

Zapoznaj się z ofertą czujników indukcyjnych Pepperl+Fuchs.