Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Czujniki 4-przewodowe

Czujniki 4-przewodowe do pracy z napięciem stałym


Czujniki 4-przewodowe to czujniki zbliżeniowe typu „E” (3-przewodowe). Jednakże czujniki te mają jednak wyjście rozwierne i wyjście zwierne. Zastosowanie tych czujników umożliwia ograniczenie liczby wariantów czujników do minimum, a tym samym obniżenie kosztów przechowywania. W magazynie musi znajdować się tylko jeden typ czujnika, ponieważ może on służyć zarówno do wymiany czujników rozwiernych, jak i zwiernych. Dotychczas opcja ta była rzadko stosowana w praktyce.


Diagnostyka przykładowego zastosowania

W przypadku tego typu 4-przewodowego czujnika sygnały wyjściowe z dwóch wyjść przełączających są zawsze przeciwstawne. Jedno wyjście jest aktywne, drugie jest nieaktywne. Oznacza to, że oba sygnały mogą być oceniane jednocześnie do celów diagnostycznych. Oba sygnały wyjściowe przyjmują ten sam stan w przypadku przerwania przewodu, zwarcia przewodu lub awarii zasilania. Ten stan powoduje natychmiastowe sygnalizowanie usterki. Dlatego zastosowanie tych czujników zwiększa bezpieczeństwo sygnału i dostępność instalacji.

Podłączanie czujnika – przykład


Przykład czujnika 4-przewodowego do pracy z napięciem stałym

Wersje

Czujniki tego typu są oznaczone symbolem –A w opisie zamawianego produktu firmy Pepperl+Fuchs.

Czujniki tego typu obsługują następujące funkcje elementu przełączającego:

  • NPN, rozwierne i zwierne (A lub A0),
  • PNP, rozwierne i zwierne (A2)

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.

Zapoznaj się z ofertą czujników indukcyjnych Pepperl+Fuchs.