Wsparcie Czujników Przemysłowych
Wsparcie Ochrony przed wybuchem

Rozwiązania do przewietrzania i utrzymywania ciśnienia w tankowcach FPSO

System do przewietrzania i utrzymywania ciśnienia z serii 6500 reguluje i monitoruje procesy pokładowe

Zastosowanie

Pływający magazyn produkcyjny i jednostka wyładowcza (FPSO) to statek wykorzystywany w produkcji morskiej do produkowania, przechowywania, oczyszczania i przeładunku wydobytej ropy lub gazu ziemnego. Tego rodzaju systemy stały się głównym sposobem prowadzenia działalności w wielu morskich regionach produkcyjnych na całym świecie. Podobnie jak w przypadku innych zastosowań w warunkach łatwopalnych sterowanie elektryczne określonymi procesami wymaga rozwiązań zabezpieczonych przed wybuchem w celu zminimalizowania zagrożeń dla ludzi, środowiska i maszynerii.


Cel

Dobrze znany amerykański producent systemu sterowania postanowił wyposażyć statek FPSO należący do jednego z klientów w kompleksowe rozwiązanie elektryczne. W tym celu producent systemu sterowania potrzebował innych obudów z certyfikatami ATEX i IECEx przeznaczonych do Strefy 1 i klasy temperatury T4, aby możliwe było wyposażenie tego rozwiązania w systemy zdalnych we/wy. Obudowy dostępne są w wymiarach od 1000 × 1500 × 450 do 800 × 2100 × 1000 mm (szer./wys./gł.). Wszystkie obudowy powinny być zgodne z typem zabezpieczenia Ex pyb. Ponadto producent systemu sterowania wymagał zewnętrznej funkcji obejścia, która zapewniała systemom zdalnych we/wy ciągłą pracę w bezpieczny sposób, nawet w przypadku wyłączenia jednostki sterującej przewietrzaniem i utrzymywaniem ciśnienia.


Rozwiązanie

Szafka Ex pyb wykorzystywana w tankowcu FPSO
Szafka Ex pyb wykorzystywana w tankowcu FPSO

W celu spełnienia tych wymagań inżynierowie firmy Pepperl+Fuchs zdecydowali się na zastosowanie systemu przewietrzania i utrzymywania ciśnienia z serii 6500. System składa się z jednostki sterującej, upustu chroniącego obudowę i zaworu kolektora, które łącznie stanowią podstawę wymaganego rozwiązania obudowy zabezpieczonej przed wybuchami. Same obudowy są w całości wykonane ze stali nierdzewnej SS316L, dzięki czemu nadają się do trudnych warunków morskich na pokładzie statku FPSO. Specjalne tłumiki antywibracyjne zamontowane pomiędzy podstawą a obudową chronią obudowy i podzespoły elektryczne przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi powodowanymi przez drgania silnika i warunki na morzu.

Aby zagwarantować, że rozwiązanie zawiera wymagane zewnętrzne obejście dla systemu przewietrzania i utrzymywania ciśnienia, w obwodzie konieczne było zamontowanie połączenia przekaźników i styczników certyfikowanych do użytkowania w Strefie 1. W przypadku problemów na statku FPSO system zdalnych we/wy zapewnia teraz możliwość obejścia jednostki sterującej systemu przewietrzania i utrzymywania ciśnienia za pośrednictwem wyjścia i umożliwia dalszą bezpieczną pracę, ponieważ powietrze dalej przepływa przez zawór igłowy, a ciśnienie jest utrzymywane.

Funkcja ta ułatwia również wykonywanie prac konserwacyjnych w jednostce sterujące, ponieważ cały proces nie wymaga wyłączenia. Dodatkowe styczniki i przekaźniki gwarantują, że system jest w stanie automatycznie przełączać między dwoma źródłami zasilania w przypadku, gdy jeden z nich ulegnie awarii.

Dzięki temu wyrafinowanemu rozwiązaniu do przewietrzania i utrzymywania ciśnienia firmy Pepperl+Fuchs klient producenta systemu sterującego ma teraz możliwość kontrolowania i monitorowania procesów na swoim FPSO na Oceanie Indyjskim w bezpieczny i wydajny sposób.


Korzyści

Klient otrzymał trwałe obudowy, które nadają się do wykorzystywania w strefach ATEX i IECEx i które wytrzymują trudne warunki morskie panujące na pokładzie statku FPSO. Dotychczasowy kosztowny i czasochłonny proces koordynowania różnych dostawców poszczególnych podzespołów i aplikowania o certyfikację systemu został zastąpiony możliwością kompletnego zaopatrzenia w jednym punkcie w firmie Pepperl+Fuchs: Wszystkie usługi, takie jak projektowanie, konstruowanie, produkcja i certyfikacja końcowa, zostały zrealizowane w jednym miejscu przez ekspertów ds. urządzeń elektrycznych zabezpieczonych przed wybuchem.


Najważniejsze informacje

  • W pełni automatyczne rozwiązanie obudowy Ex p firmy Pepperl+Fuchs
  • Opracowane, zaprojektowane i certyfikowane zgodnie z ATEX i IECEx
  • Automatyczne monitorowanie i kontrola ciśnienia oraz temperatury wewnątrz obudowy
  • Redundantny zasilacz z automatycznym przełączaniem
  • Dodatkowa funkcja obejścia zapewniająca bezpieczną pracę nawet w przypadku wyłączenia jednostki sterującej
  • Obudowa wykonana w całości ze stali nierdzewnej SS316L, włącznie z powłoką i osłoną ochronną

e-news

Zasubskrybuj nasz biuletyn i regularnie otrzymuj wiadomości oraz ciekawe informacje ze świata automatyki.

Subskrybuj
amplify — magazyn firmy Pepperl+Fuchs

Odkryj nasz internetowy magazyn! Czekają na Ciebie fascynujące historie o sukcesach, raporty dotyczące zastosowań, wywiady oraz nowości z lokalnych rynków.